1

Temat: Dostałem wezwanie do sądu administracyjnego - pomocy!

Drodzy forumowicze i forumowiczki, dostałem dziś wezwanie do sądu administracyjnego, a nawet nie wiem czym ten sąd się zajmuje i o co konkretnie może chodzić. Rozjaśnicie mi odrobinę tę sytuację?

2

Odp: Dostałem wezwanie do sądu administracyjnego - pomocy!

A więc tak, z sądami administracyjnymi niewiele osób ma styczność, ponieważ kontrolują one działalność administracji publicznej. Tak więc w większości dotyczy to placówek państwowych. Oczywiście musisz też powiedzieć, czy zostałeś wezwany do wojewódzkiego sądu, czy też do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Co ważne, sąd ten tworzy zupełnie odrębną dziedzinę prawa, różną od sądów karnych, cywilnych i wszelkich innych.

3

Dostałem wezwanie do oddziału wojewódzkiego, nie jest napisane w jakiej konkretnie sprawie, ale pracowałem kiedyś w pewnej placówce tego typu. Myślicie, że może to mieć związek z moją byłą pracą?

4

Na pewno, sądy tego typu nie orzekają w wielu sprawach. Jest to dość wąska dziedzina i ogranicza się do rozpatrywania skarg na organy administracyjne, niektóre postanowienia, ogólnie wszelkie sprawy mające związek z administracją. Dostałeś wezwanie prawdopodobnie jako świadek, więc złożysz zeznania i będzie po sprawie. Nie masz się co przejmować. Jakbyś coś poważnego narozrabiał to już dawno byś o tym wiedział.

5

Jak coś to możesz udać się po poradę do jakiegoś prawnika, bo to naprawdę zawiła dziedzina prawa i możesz niewiele rozumieć. Też kiedyś miałem przygodę z sądem administracyjnym i bez pomocy profesjonalisty nie dowiedziałbym się niczego.

6

Niewielu jest prawników specjalizujących się w prawie administracyjnym, dlatego jak już kogoś odszukasz to możesz mieć pewność, że zna się na swoim fachu. Potrzeba wielu lat doświadczeń i wiele nauki, aby zrozumieć prawo administracyjne. Coś o tym wiem, bo sama jestem prawnikiem.

7

Dobra, uspokoiliście mnie trochę i podzieliliście się trafną radą. Jak tylko będę wiedział coś więcej to od razu udam się do prawnika na konsultacje.